​طراحی سایت
فریم ورک های طراحی وب سایت یکی از راه های سریع و مناسب طراحی وب سایت هستند ، فریم ورک ها کدهای آماده ای هستند که ما در طراحی وب وب سایت از آن ها استفاده می کنیم
.
فریم ورک چیست

در نگاه اول فریم ورک به هر کتابخانه ای گفته می شود که طراحی و یا نوشته شده باشد. اما Framework چیزی بیش از Library است. به عنوان مثال یک کمپانی سازنده خودرو در نظر بگیرید. این مجموعه ها هر بار جهت ساختن خودرو جدید تمام نقشه ها را از از اول طراحی می کنند ؟ مطمئنا جواب بد هست. فریم ورک ها در کد نویسی و طراحی وب چنین مفهوم دارند. کلا فریم ورک ها بر اساس ساختار پروگرام نویسی شی گرایی تحت عنوان Model , View , Controller به اختصارMVC ساخته و طراحی وب سایت می شوند. ولی نمی توان گفت کتابخانه هایی که بر طبـق شی گرایی تهیه و تولید نشده اند فریم ورک نیستند. عموما پرتال ها و سیـستم های مدیریت محتوا مثل جوملا ، مامبو نیوک ، وردپرس … در نهایت تبدیل به یک کتابخانه یا فریم ورک می شوند.
جهت چه می بایست از فریم ورک در طراحی وب سایت استفاده کنیم
هیچ اجباری جهت استفاده از فریم ورک وجود ندارد. چنانچه شما وب وب سایت بهتر رو بدون مصرف از فریم ورک ایجاد کنید می تونه خودش یک فریم ورک خوب باشه اما بر ضعف شما در طراحی وبسایت نیست. طراحان وب وبسایت اکثرا دلایل خیلی زیاد ی برای مصرف یا عدم استفاده از فریم ورک دارند و اکثرا ٌ بیشتر جهت اثبات اینکه مصرف از فریم ورک صحیح است به مثال ” چرخ را از اول ساخت” روی می آورند که این هم خود صحیح نیست. ی برای اختراع دوباره چرخ وجود ندارد مگر اینکه چرخ چرخی بهتر کارآمد تر از چرخ قدیاست .

چه زمانی می بایست شروع به نوشتن فریم ورک کرد ؟

متاسفانه یکی از ضعف های طراحان وبسایت های ما این هست که به محض یادگیری زبان PHP شروع به نوشتن فریم ورک می کنند. اما جوان می باشند جویای نام اما ساخت یک فریم ورک از صفر و بدون تجربه کافی در نهایت باعث منحل شدن پروژه شما می شود. این مورد رو من زیاد دیدم متاسفانه. زمانی می تونید به ساختن فریم ورک روی بی آورید که شما مهارت دانش کافی رو داشته باشید هیچ یک از فریم ورک های موجود توان برآورده کردن نیاز های شما را ندارد. در این زمان به نظر من شما می تونید شروع به ساخت فریم ورک جهت طراحی وب وب سایت بکنید اما همـواره این رو می بایست به یاد داشته باشید که ظهور رسانی و گرفتن باگ ها به عهده شماست.

کدام فریم ورک را برای طراحی وب وبسایت گزینش کنیم ؟

فریم ورک های طراحی وب وبسایت Codeigniter , Cakephp , ZendFramework , Symfony فریم های بهتر ی هستند . عموما طراحان وب از CodeIgniter Cakephp مصرف می کنند. اما چنانچه شما یک پروژه طراحی وب سایت بسیار زیاد ساده کوچک داریدCodeigniter انتخاب بهتر ی خواهد. جهت چه که از سرعت آسانی بالایی برخوردار است. کیک PHP Frame Work قوی با ساختار مناسب جهت طراحی وب وبسایت های پیشرفته می تونه باشه . اما خب ضعف هایی در Cakephp وجود دارد ولی یکی از برترین سری های این فریم ورک لایه Model و ORM هست و در این مورد می توان گفت بسیار زیاد بهتر عمل کرده اند طوری که کار با دیتابیس جهت شرکـت های طراحی وب وبسایت زیاد آسان شده. ZendFramework یکی از با کیفیت ترین فریم ورک های طراحی وب وب سایت است. به این که مثل یک کتابخانه معمولی در کنار پروژه ی طراحی سایت شما قرار می گیرد شما قادر هستید که از همه پارت ها هر طور که مایل هستید مصرف نمایید و یا تغییرات لازم را دهید. دقیقا مثل یک Library زیاد قوی مستحکم. در نهایت به نظر بندهsymfony قدرت مطلق فقط و تنها برای پروژه های طراحی وب پیشرفته عظیم تولید و ساخته شده است

آیا فریم ورک های طراحی وب سایت سرعت اسکریپت را پایین می آورد ؟

بله. چون فریم ورک های طراحی وبسایت از کلاس های بسیاری مصرف می کنند اکثرا ٌ این مساله وجود دارد که میزان حافظه بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد. اما سرعت طراحی وب وب سایت آنچنان لامس نخواهد بود که شما بتوانید تشخیص دهید فلان اسکریپت طراحی وب سایت از فریم ورک مصرف کرده یا خیر. تمام چیز بستگی به ساختار فریم ورک دارد نحوه فراخوانی کلاس ها مصرف از Cache تاثیر زیاد بالایی در سرعت وب وب سایت خواهد داشت.